Vannitamine tagab hea une ja arendab beebi aju

24.08.2017
Vannitamine tagab hea une ja arendab beebi aju

Paljude lapsevanemate jaoks on lapse vannitamine lihtsalt pesemise protseduur. Vähem teatakse aga seda, kui positiivset mõju avaldab üks lõbus vanniskäik pisikese aju arengule. Hiljuti avaldatud uuring toob välja olulised põhjused, miks peaks lapse vannitamine olema igas peres igapäevane ja harjumuspärane tegevus.

Vannis käies targaks

Kolmandaks eluaastaks on 85% lapse ajust välja arenenud. Vanniaeg on oluline, kuna see toetab multisensoorseid kogemusi, mis aitavad beebil kasvada õnnelikuks ja terveks lapseks. Beebi stimuleerimine sel moel aitab välja areneda närviühendustel, mis on vajalikud heaks õppimisvõimeks. Imikuea kogemused tagavad seega raamistiku, milles laste intelligentsus, emotsioonid ja isiksus saavad väljenduda. 

Kvaliteetaeg lapsega

84% kõigist maailma lapsevanematest usub, et beebi vannitamine on parim viis, kuidas veeta oma lapsega kvaliteetselt aega. Ja neil on täiesti õigus! Enamasti viibime me kõik vannitoas ja vee läheduses nutiseadmeteta ja oleme seega 100% oma lapse päralt. Lapse vannitamine on parim võimalus näidata beebile oma armastust ja hoolivust, lapsega malbelt rääkides, teda silitades ja kätega toetades. Kui puudutada hellalt lapse selga, kaela, kõhtu ja käsi ning teha vees ringe ümber pisikese keha, siis mõjub see talle kui massaaž. Massaaž omakorda loob tugeva lähedustunde lapse ja vanema vahel ning laseb beebil lõõgastuda. Nii kujuneb teie ja lapse vahel välja tugev kiindumussuhte ja see omakorda aitab lapsel täiskasvanuna endal toimivaid suhteid luua. 

Vann kui mänguväljak

Vanniskäik on ka teadlik õppimise rituaal. Laps näeb, kuidas mingile tegevusele järgneb kindel tagajärg – kui teha vees plärts, lendab vesi laiali; kui vajutada vannipart vee alla, hüppab see ise vee peale tagasi. Mulle sõrmega püüdes arendab laps oma motoorikat. Vann on igas vanuses lapsele kui mänguväljak. Nutikalt valitud kvaliteetsetest materjalidest mänguasjad pakuvad lapsele lusti ja avastamisrõõmu pikemaks ajaks. Näiteks Hevea naturaalsest kummist palle ja vanniparte on beebil mugav haarata ning pardi maitsmine on täiesti ohutu!

Vanniskäik on hea une võti

Lapsed vajavad kvaliteetseks uneks kindlat magamamineku rutiini, millest üks oluline osa võiks olla vanniskäik. Soe vesi, mänguline tegevus ja rahulik ning turvaline suhtlus vanemaga aitavad beebil lõõgastuda ja rahulikult nututa uinuda.