Mis vanuseni ja kui pikalt peaks laps lõunaund magama?

21.06.2017
Mis vanuseni ja kui pikalt peaks laps lõunaund magama?

Suvi on käes ja kangesti tahaks lapsega kõikjale sõita, põnevaid kohti külastada, rannas mängida või pargis lõbutseda. Kui vaid see lõunane uneaeg plaane keeruliseks ei muudaks. Mis vanuseni vajavad lapsed lõunaund, kui pikk peaks lõunauni olema ja mis juhtub lapsega, kes lõunaajal ei maga?

Miks vajab laps lõunaund?

Lõunauni nagu uni üleüldiselt on väikelapsele väga oluline, kuna tagab terve närvisüsteemi ja hea õppimisvõime. Vanarahvas ütles, et laps kasvab magades. Ja ega nad selle väitega väga eksinudki, sest ka teadlased on veendunud, et nii päevase kui ka öise une ajal toimub lapse füüsiline ja vaimne arenemine. Samuti on uurijad leidnud, et päevane uni kasvatab lapse keskendumisvõimet ja tagab sügavama ning kvaliteetsema ööune.

Kui pikk peaks olema lõunauni?

Eri vanuses vajavad lapsed ka erineva pikkusega lõunast puhkepausi. Samas ei kehti siin see reegel, et kõik 3-aastased vajaksid ühe kindla pikkusega lõunaund. Lapsed on erinevad ja kui teie laps on see, kellele piisab lõunal 40 min puhkusest, ei ole väga lootust, et ühel hetkel saaks temast põnn, kes peab 3-tunniseid siestasid. Küll on aga teadlased andnud soovitusi selles osas, kui pikk on oodatav nö õnneliku ärkveloleku keskmine aeg kahe une vahel.

* vastsündinud – 1-2 tundi
* 6-kuune – 3 tundi
* 12-kuune – 3-4 tundi
* 18-kuune – 4-6 tundi
* 2-aastane – 5-7 tundi
* 3-aastane – 6-8 tundi
* 4-aastane – 6-12 tundi

Kuidas ma tean, kas minu laps on piisavalt maganud?

Teatavasti ei ole lastelt mõtet küsida, kas nad on väsinud, sest väga üksikud põnnid vastavad sellele küsimusele jaatavalt. Küll aga on hulk teistsuguseid küsimusi, mida iseendalt last jälgides küsida. Juhul, kui mõned neist küsimustest saavad jaatava vastuse, võib kahtlustada, et teie laps vajaks veidi enam unetunde.

·         Kas teie laps uinub sageli autosõidul?

·         Kas te peate oma last igal hommikul ise äratama ja ärkamine on raske?

·         Kas laps on päeva jooksul kergesti ärrituv?

·         Kas laps jääb mõnel õhtul magama oluliselt varem kui on tema tavapärane õhtune uneaeg?

·         Kas laps hõõrub silmi ja samal ajal keeldub magama minekust?

·         Kas teie laps ärkab öösel mitmeid kordi üles?


Mis juhtub lapsega, kes päevast und ei maga, kuigi ta seda vajaks?


Laps vajab arenemiseks ja kogetud emotsioonidega toimetulekuks puhkust. Kui väikelaps ei maga regulaarselt lõunaund, võib märgata, kuidas päeva edenedes muutub laps üha virilamaks, tal on rohkem nutu- ja jonnihooge ja vähem kannatlikkust, laps muutub närviliseks. Juhul, kui laps on ka ööund maganud kehvasti, kuhjub lõpuks selline hulk väsimust, et „plahvatus“ – ja seda enamasti õhtusel ajal – on vägagi ootuspärane.

Millal võib lõunaunest loobuda?

Üht kindlat retsepti siin paraku ei ole. Enamasti loobuvad lapsed lõunaunest 4-5 eluaastal, kuid teadlased usuvad, et ka see võib olla liiga vara ja pigem võiks laps kuni eelkoolini lõunaund siiski magada. Vanemad, kes kaaluvad lapse lõunaunest loobumist, võiksid lähtuda kolmest punktist:

1.      Teie laps ei ilmuta lõunasel uneajal ühtegi väsimuse märki, on rõõmsameelne ja aktiivne.

2.      Te ei märka pärastlõunal lapse tujude langust, kuigi ta ei ole lõunaund maganud.

3.      Juhul, kui laps magab lõunaund, on tal suuri raskusi õhtul tavapärasel ajal uinumisega.

Kui need punktid käivad teie lapse kohta, on teie pisikesest lapsukesest kasvanud juba üsna suur ja hakkaja seltsiline, kellega võite muretult pikki päevi ringi rännata ja suve nautida.

 

Allikad:
https://www.babycentre.co.uk/a1051092/how-much-sleep-does-your-toddler-need
http://www.parents.com/kids/sleep/naps/baby-nap-time/
http://www.positiveparentingconnection.net/