Millist lina valida ja kuidas last õigesti linas kanda?

29.03.2017
Millist lina valida ja kuidas last õigesti linas kanda?

Lapse linas kandmisel on palju eeliseid nii ema kui lapse jaoks, kuid seda vaid juhul, kui last kantakse linas õigesti. Mida see täpsemalt tähendab, räägib lapsekandmisnõustaja Kristi Arendi.

Kuigi linnapildis märkame emasid ja isasid lapsi linas kandmas rohkem kevad-suvisel perioodil, on võimalik last linas väga edukalt kanda ka terve talve ja seda nii tubaseid toimetusi tehes kui õues jalutades. Külma ilmaga on lapsel linas tegelikult alati soojem kui vankris, sest kaks keha on üksteise vastas kaisus ja soojendavad teineteist. Arvestada tuleb, et üks kiht lina on üks kiht riiet. Talvisel ajal on soovitatav kogu lina sooja andmiseks ära kasutada ja ka küljesiilud kasutusele võtta. Kuna sääred ripuvad lapsel linast alati välja, siis jalgade soojustamisele võiks pöörata eraldi tähelepanu – villased sokid, püksid, säärised, lambavillapapud jalga! Külmal ajal võib ka libe olla. Libedaga tuleks kindlasti kanda last enda ees, mitte puusal ega seljas. Juhul, kui kandja peaks kukkuma, on oht lapsele kõige väiksem. Kui laps on meie kõhul, suudame teda instinktiivselt kaitsta. Kukkudes võib puusal või seljas olev laps kandja raskuse alla jääda ja viga saada.

Kuidas last turvaliselt linas kanda?


Lapse turvaline linas kandmine eeldab lina proportsionaalset jaotamist ja korralikku pingutamist. Last tuleb toetada piisavalt tugevalt korraga nii selja tagant kui ka reite alt põlveõnnaldeni, arvestades tema loomulikku kumerat selgroogu ja konnaasendit. Last hoitakse süles ja kantakse näoga enda poole.

 On väga oluline, et last kantaks linas õigesti, sest lapse kehakuju eeldab kandja kehale toetumist ja sellest kõnelevad ning seda toetavad ka lapse kaasasündinud refleksid. Väikelapsel on raske pea; kumer selg, mille loomulik kuju areneb välja alles esimese eluaasta lõpuks; välja arenemata puusad, mille loomulikuks arenguks on vajalik nn konnaasend, kus lapse jalad on harkis ja kõverdatud nii, et põlved on tema nabaga samal joonel ning pepu jääb põlveõnnaldest madalamale.

Last ei tohiks kanda näoga väljapoole

Kui laps on kandja poole seljaga, on see imiku seljale sobimatu – see asend tõmbab selja sirgu, õlad taha - pole kuhugi rasket pead toetada, kui kael ära väsib. Sellises asendis ei ole lapsel võimalik sisse võtta konnaasendit, mis soodustab puusade normaalset arengut ja tema jalad ripuvad ning raskus ei ole tagumikul, vaid kõhreliselt sümfüüsil ja vaagnal ning poistel ka munanditel. Kui laps toetub ema puusale ja käsivarrele, näoga maailma poole, pea ja jalad rippumas, siis on lapse keha raskus rinnakorvil (hingamisteed kokku surutud) ja sabakondil. Selleks, et lapsevanemad saaksid aru, mis tunne lapsel selles asendis on, võib endale ette kujutada, kuidas on istuda palgil, jalad rippumas.

Kui laps on näoga väljapoole, on see talle ka emotsionaalselt kurnav, kuna tema meeled ja taju alles arenevad. Laps vajab emalt tagasisidet toimuva osas, samuti kaitset ja võimalust puhata, kui ta ära väsib. Näoga enda poole on last vanemal ka kõige kergem kanda, kuna kandjal on sel juhul lapsega ühine raskuskese.

Millist lina valida?

Linu on palju ja erinevaid. Neid võib liigitada mitmeti: pikad, lühikesed ja rõngaslinad; trikoolinad ja kootud linad; rohkem ja vähem venivad; kitsamad ja laiemad; õhemad ja paksemad linad. Põhimõtteliselt saab iga linaga last kanda, sest lina ise ei tee midagi. Kõik sõltub vanema teadmistest ja oskustest.

 

Kui saab valida, siis lähtutakse lina valikul lapse vanusest ja kandja suurusest-pikkusest. Võib tunduda kummaline, kuid mida väiksem laps, seda pikem lina. Enneaegsete laste puhul võiks lina olla kitsam kui tavaliselt. Suuremate laste kandmiseks sobivad ka lühemad linad.

 

Enamasti langetavad vanemad otsuse lina meeldimise – värvi, mustri ning lõhna järgi. Maksumus võib samuti kaalukeeleks olla. Mõnele vanemale on oluline ka linatootja eetilised põhimõtted, kogemus, väärtused – millega on kanganiidid värvitud, kus on lina toodetud, kui õiglast palka töötajatele makstakse, milline on tootja ökoloogiline jalajälg jne.

 

Vastsündinu ja alla 6 kuu vanuse lapse kandmiseks soovitan üldjuhul pikka kandelina, suurema/vanema lapse kandmiseks sobib ka lühem lina ja rõngaslina. Mugavaks variandiks on oskusliku kasutamise puhul ka nö juba valmis seotud linad, mida saab lihtsalt selga tõmmata nagu t-särgi.

 

 

 

Loe ka, millist kasu toob linas kandmine lapsele ja lapsevanemale.