Mida jälgida lapsele patja ja tekki valides?

05.12.2017
Mida jälgida lapsele patja ja tekki valides?

Lapsele padja ja teki ostmine tundub olevat käkitegu. Valin sobiva hinnaga meelepärased tooted ja ongi kõik! Kuid kas ikka on? Alljärgnevalt pöörame tähelepanu 5 olulisele aspektile, mida lapsele patja ja tekki valides meeles pidada, et uni oleks magus ja turvaline.

1. Väikelapse padi olgu väga madal. Väikelapse lülisammas ei ole veel täielikult välja kujunenud ja ebasobiva padja pea alla panek võib põhjustada hilisemaid rühi muutuseid või suisa selgroo kõverdumist. Spetsialistid usuvad, et alla 1-aastasele lapsele pole patja üldse vaja, kuid kui teie last külastavad näiteks nohu ja köha, võib lapse peaaluse tõstmine olla hädavajalik. Kuna spetsialistid soovitavad last padjaga harjutada järk-järgult, tasub päris alguses valida väga õhuke padi. Just väikelastele loodud ja lapsevanematelt palju kiidusõnu saanud Wendre firma padjad (ja tekid) on müügil ka Happy Baby e-poes.

2. Pööra tähelepanu padja sisule ja lapse magamisasendile. Kaubandusest võib leida väga erineva sisuga patju (sulepadjad, villatäidisega padjad, tatrapadjad jm) ja on oluline teada, milline padi just Sinu lapsele sobib. Kui laps armastab selili magada, on mõistlik eelistada madalamaid keskmise pehmusega või pigem jäigemaid patju, mis pead ja kaela hästi toetavad. Kõhuli magada armastavale lapsele võiks soetada madala ja pehme padja. Paljud spetsialistid kinnitavad, et parim asend magamiseks on külili. Külili põõnava lapse lülisammas kaelas ja ülaseljas peaksid olema samal tasapinnal, et vältida liigset survet lülisamba liigestele ja lihaspinge teket. Seega sobib kõige paremini kõrgem ja jäigem padi.

3. Vali padi, mida on võimalik pesta. Hoolimata sellest, kui sageli lapse voodipesu pestakse, määrdub aja jooksul ka padi. On üsna tõenäoline, et väikelapse padi vajab pesemist isegi sagedamini kui täiskasvanu oma. Kui Te ei soovi iga kolme kuu tagant uut patja muretseda, tasub kohe valida padi, mida on võimalik vajadusel kõrgel kuumusel pesta.

4. Sobiv tekk on õige suurusega ja kerge. Kes meist ei teaks, kui ebamugav on magada ebasobiva suurusega teki all. Nii, nagu kasvab laps, peaks kasvama ka teki suurus. Pisike beebitekk on 3-aastasele selgelt liiga lühike, kuid täiskasvanutele mõeldud teki all upub teie väike laps lihtsalt ära. Tasub seega valida tekk, mis on lapsele paraja suurusega ja piisavalt kerge, et laps jõuaks ka öösel unisena tekikest ise peale tõmmata.

5. Vali sobiva sisuga tekk. Nagu patju, on ka tekke väga erineva sisuga. Kuumal suvepäeval lõunaund magades on eriti oluline, et tekk juhiks kehalt ära üleliigse niiskuse, ei kuumutaks last üle ja hoiaks samas keha soojas – teisisõnu, et tekk hingaks. Samas talvel tahab iga ema ja isa olla kindel, et laps une ajal ei külmeta. Üks võimalus on soetada lapsele eraldi suveks ja talveks sobivad tekid. Teine võimalus on osta universaalne variant. Taas tasub jälgida, kas kodune pesu on tekile lubatud või tuleb arvestada keemilises puhastuses käimisega.

Allikad:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3076923/
http://maakodu.delfi.ee/news/maakodu/teeme-ise/hea-tekk-hingab-kuidas-poes-oiget-leida?id=70822205
http://www.kidspot.com.au/15-things-you-need-to-know-when-choosing-a-pillow-for-your-child/