Luti poolt või vastu? - hambaarst arvamus

25.10.2017
Luti poolt või vastu? - hambaarst arvamus

Lutti peetakse lahutamatuks imikuvarustusse kuuluvaks tarvikuks. Lutt on suuresti ka aksessuaar ja nunnumeetri tõstja - on ju tõsi, et mõne beebi nägu tundub koos sellega palju ilmekam. Lisaks on olemas lõputu valik originaalsete disainidega ja kostüümi värviga sobivaid lutikette ja muid aksessuaare, mis pilku püüavad.

Palju valikuvõimalusi

Tänapäeval teeb elu raskeks valikute rohkus ja võimaluste paljusus. Infotulvas kiputakse üle mõtlema ja ennast mitte usaldama. Meie emadele andsid nõu nende emad, polnud perekoole ja foorumeid, ei saanud lugeda blogipostitusi. Sellest hoolimata on sirgunud terved põlvkonnad tublisid ja tarmukaid inimesi, kelle ainsaks kaaslaseks oli torukujuline kahtlasest materjalist lutt. Täna on aga tulevasel emal juba enne lapse sündi kogu lutti puudutav materjal põhjalikult läbi töötatud. Pooled artiklid ja arvamused põrmustavad, teised aga kiidavad luti kasutamist taevani. Ja see ei puuduta ainult lutti kui sellist, vaid ka lutipudeli kasutamist.

Vajadus luti järele

Keegi ei vaidle vastu, et rinnapiim on imikule ainus ja õige toit, mille ta saab imemise teel rinnast. Üldjuhul see ju töötabki. Aga elus on olukordi, kui peame mööndusi tegema - rinnapiima pärilik vähesus (imemisnõustajad raputavad pead), lapse enneaegsus, sünnitusjärgne depressioon, piimanäärme põletik, katkised rinnanibud, ema eemalolek jne. Ja just siis tulebki appi lutipudel. See, milline konkreetne pudel mingile lapsele sobib, sõltub beebi soovist ja vahel lõppeb selle õige leidmine terve kasutu kollektsiooniga. Sama kehtib ka luti valiku kohta.

See ohtlik lutt – müüt või tegelikkus?

Palju on diskuteeritud luttide ja lutipudelite ohutuse teemal. Oht tekib siis, kui lapsel hakkavad lõikuma esimesed hambad. Aga siis on ka rinnast imemine ohtlik! Probleem ei ole toidu allikas ja see ei tähenda, et päeva pealt tuleb lõpetada nii rinnaga toitmine kui lutipudelist söötmine. Pigem tuleb nüüd erilise hoolega läbi mõelda, kuidas lapse hambaid säästa. Nii nagu me ise ei söö öösel iga kolme tunni tagant, tuleks ka lapse puhul jälgida, et suu kokkupuude toiduainetega oleks reguleeritud. See tähendab, et lapse hammastele on väga kahjulik nii lutipudeliga uinumine kui pidev öine söömine. Lutipudelikaaries ja tissikaaries arenevad üllatavalt kiiresti. Hambaarstina olen näinud palju 3-4 aastaseid mustade köntidega lapsi, mille tekkepõhjuseks on üksnes öine kokkupuude toiduga (pean siinkohal silmas üle aastaseid lapsi). Lihtsalt lutt kui selline seda ei tee! Seega - kui laps soovib mõnuleda, tasub pideva tissitamise ja lutipudeli asemel kasutusele võtta pigem tavaline kvaliteetsest materjalist ja sobiva suurusega lutt.

Ka beebi hambad vajavad puhastamist!

Luti tarbimine peaks olema ka reguleeritud. Kui laps uinub (ka päeval), on mõistlik lutt ettevaatlikult suust välja libistada ja lapsele, kes on tegevuses ja otseselt lutti ei nõua, tasub seda ka mitte suhu unustada. Täielikult on soovituslik lutist lahti saada 3. eluaastaks. See võib olla väga individuaalne ja hambaarstil võib lasta hinnata, kas hambumusele on näha ohumärke. Oht sõltub imemistehnikast ja imemise sagedusest. Juba tekkinud hambumusanomaalia (enamasti lahi ehk hammaste kokku panemise korral eesmiste hammaste vahele tekkiv tühimik) kaob iseeneslikult, kui ei lisandu logopeedilisi kõrvalekaldeid (susisev S). Loomulikult tähendab hammaste saabumine ka vajadust neid pesta. Tihti soovitatakse juba imiku igemeidki ümber näpu keeratud marliga enne uinumist õrnalt puhastada. Ka ilma lutita võib hammas katki minna, kui teda ei puhastata. Väikese tita hammaste pesemist on kõige lihtsam teostada pikali asendis (voodis ) ja esialgu piisab igati vee ja harjaga hõõrumisest.

Lutt vajab uuendamist

Luttide puhul tuleb jälgida,et neid uuendatakse paarikuise vahega, ei kasteta lutti mingi toidu sisse (mesi, moos, suhkur jne) ja lutt käib ainult tema omaniku suus! Täiskasvanu suus on hoopis teistsugune (ja ohtlikum) mikrofloora kui lapsel ja lutti enesele suhu pistes külvame oma pisikuid otseselt lapse suhu.

Millal laps lutist võõrutada?

Kui alla kolmesele tekitab lutist loobumine liigset stressi - laps asendab luti sõrmega, tekivad uinumisraskused, muutub käitumine - ei maksa seda ilmtingimata teha. Lutivajadus on mõnel lapsel suurem ja iga „juhtumit„ tuleb käsitleda individuaalselt.

Lohutuseks kohusetundlikele lapsevanematele ütlen, et minu 3 last (21, 16, 6-aastane) on hambaarstist ema valvsa pilgu all lutist loobunud 3-5 aastasena ning hambaridade korrigeerimist mõne selleks mõeldud aparatuuriga ei ole neist keegi vajanud.   

Dr Meeli Tafenau

hambaarst ja kolme lapse ema