Lapse imetamine kodust väljas – kuidas seda mugavalt teha?

26.07.2017
Lapse imetamine kodust väljas – kuidas seda mugavalt teha?

Soe päike kutsub emasid oma lastega üha pikematele jalutuskäikudele. Ühtlasi tähendab see, et sageli ollakse lapse söögiajal kodust kaugel ning hubaseid ema-lapse tubasid pole paraku igal sammul võtta. Seega tuleb last imetada vahel täiesti juhuslikes kohtades. Kuidas toita last nii, et ema tunneks end mugavalt ja beebi saaks rahulikult kõhu täis?

Diskussioon selle üle, kas ema peaks last avalikus kohas imetama või mitte, ei lõppe ilmselt kunagi. Samas on selge, et erinevaid üritusi, mida perega külastada, on üha enam ja nii, nagu emal ja isal tekib kuumal suvepäeval väljas liikudes joogijanu, vajab oma sööki ja jooki ka beebi. Iga ema jaoks on turvaline ja mugav tsoon erinev, mis tähendab, et mõni ema imetab last näiteks pere keskel mugavalt beebit ja rinda katmata, kuid avalikul kontserdil soovib rohkem privaatsust.

Imetamiseks sobiv riietus

Avalikus kohas imetamine ei pea tingimata tähendama avalikku toimingut. Paljud beebitarvete tootjad on ammu loonud spetsiaalsed imetamiseks sobivad rõivad, mis lubavad samaaegselt last toita ja samas emal end mitte liigselt paljastada. Imetamispluuside miinuseks on siiski see, et last ei õnnestu nö hõlma alla ära peita ja seega kipuvad pisikesed uudishimulikult põnevas kohas ringi vaatama, mis võib söötmise muuta pikaks ja mitte väga tõhusaks protsessiks. Lisaks on tuulise ilmaga oht, et saate mõlemad beebiga külma ja palava ilma korral võib ere päike beebit liialt kuumutada.

Beebi vajab privaatsust ja rahu

Kui beebi ümber on liiga palju emotsioone (erinevad helid, uued kohad, võõrad lõhnad jne), muutub ta rahutuks ja on keeruline keskenduda ühele kindlale toimingule. Seetõttu on hea valida lapse toitmiseks koht, mis on veidi eraldatud. Kui see pole võimalik, on mõistlik juba kodust välja minnes võtta kaasa tekk või lina, mille abil tekitada endale ja beebile väike turvatsoon, et söömine kulgeks rahulikus ja eraldatud keskkonnas. Tasub mõelda, et lapsel oleks ka söömise ajal võimalikult mugav. St – võimalusel soetage imetamiseks spetsiaalne sobivast kangast imetamissall, mis laseks õhku läbi ja mille all ei kuumeneks beebi söömise ajal üle. Imemine on lapse jaoks nii ehk naa pingutust nõudev tegevus. Olgu siis beebil söömise ajal piisavalt õhku ja normaalne välistemperatuur.

Ka kandelinas saab imetada

Kandelinas imetamisel on samuti mitmeid eeliseid. Kui beebi on alles väga väike, võivad paljude emade päevad mööduda ainult titat toites. Tundub, et muuks ei jäägi aega, sest laps tahab pidevalt rinnal olla. Kui harjute beebit linas kandma ja imetama, saab laps süüa ka sel ajal, kui ema tegeleb igapäevaste toimetustega. Looteajast tuttav liikumise rütm rahustab, mõjub hästi rinnapiima tekkele ja muudab lapse aktiivsemaks. Lisaks aitab selline toitmisviis vähendada gaasivaevusi. Linas olles saab laps mugavalt süüa ka väljaspool kodu liikudes - laps on turvaliselt lina varjus ja ema tunneb end mugavalt kaetuna. Oluline on kindlustada, et lapse imemisvõte oleks õige ja laps ise söömiseks sobivas asendis. (Loe lapse linas kandmise kohta täpsemalt happybaby koduleheküljelt.)

 

Allikad
https://www.breastfeedingbasics.com/articles/public-nursing

http://www.momtastic.com/parenting/172857-breast-feeding-in-a-sling-or-carrier/

 

http://www.breastfeeding-problems.com/nursing-sling.html