Kuidas vannitada beebit?

04.01.2018
Kuidas vannitada beebit?

Nüüd on Sul see vahva väike tegelane kodus ja aeg on esimest korda vanni minna. Vannitamine võib esialgu tunduda üllatavalt keeruline protseduur – seda enam, et ka lastearstid nendivad, et enamikke vastsündinuid vannitatakse valesti. Kuidas siis last õigesti ja mugavalt vannitada?

Leia sobiv vann

Tõsi, kui teil on kodus täiskasvanutele mõeldud vann ja olete nõus iga kord koos beebiga vanni minema, on teil üks mure vähem. Kuid olge ettevaatlikud – märg beebi on väga libe ja liiga suures vannis võib ta teil kogemata lihtsalt käest libiseda. Soovitus asetada vanni põhja rätik, on ajast ja arust ja kaasaegsete vannide puhul ebavajalik. Seega - kui te soovite vahel vaid beebit vannitada, tasub hoopis muretseda lapsele sobiv vann, kus oleks lapsel turvaline ja mugav olla ja teil teda lihtsam pesta. Vanni valides tasub meeles pidada, et beebit on vaja vannitada ka kodust eemal viibides ja selleks, et vanniskäik võõras kohas turvaline ja tuttav oleks, on mõistlik mõelda kokkupandava vanni soetamisele. Samuti on heaks vahendiks pehmest ja vettimavast materjalist alus, kus peal beebi oma vannis olles rahulikult mõnuleda saab. 

Sea kõik vannitamiseks vajalik eelnevalt valmis

See on kõige olulisem punkt. Mõtle enne vanniskäiku läbi iga väiksemgi detail, mida edukaks vannitamiseks vajad. Ära unusta vannirätikut valmis panna! Tähelepanelik tasub olla ka kõikvõimalike pesuainete kasutamisel – beebi jaoks on kõige parem puhas vesi. Vett peaks vannis olema nii palju, et lapse õlad oleksid vees.

Vali endale sobivad riided

Tõenäoliselt tead Sa juba, et lapsevanemana on Sinu riided väga harva puhtad. Ka last vannitades tuleb arvestada, et Sinu riided saavad paremal juhul lihtsalt märjaks, kuid halvemal juhul on need hiljem vahused, piimased ja kakased. Nii et lumivalge hommikumantliga pole kuigi tark last vannitama minna. Hea on kasutada põll-rätikut ehk käed-vabad rätikut, mis kaitseb lapsevanema riideid märjaks saamise eest ning võimaldab väga mugavalt ja kiirelt ka beebi rätiku sisse kuivama võtta. 

Kontrolli vee temperatuuri!

Liiga kuum vesi on igal juhul lapse kehale liiga koormav – seda eriti südamele. Lisaks on lapsel ka ebameeldiv kuumas vees olla. Lastearstid ei soovita beebidele kõrgemat kui 37-kraadist vannivett. Kogenud emad-isad testivad vee soojust küünarnukiga. Kui Sinu keha ei toimi kraadiklaasina, on targem soetada kvaliteetne ja alati täpne vannitermomeeter. Uskuge, see võib ära hoida nii mõnega peretüli teemal: „Miks Sa lapsele nii kuuma/külma vee panid?“.

Laps läheb vanni

Aseta beebi ettevaatlikult vette, toetades pidevalt teda seljalt. Räägi beebiga hella häälega ja hoia oma lapsega silmsidet. See on aeg, mis kuulub vaid teile. Vann ei ole üksnes pesemise koht. Lastele meeldib vannis maailma avastada ja mängida. Soeta lapsele mõned vahvad, turvalised ja vette sobivad mänguasjad.

Peaaegu valmis…

Tõsta laps ettevaatlikult vannist välja ja keera kiiresti pehmesse rätikusse. See võib osutuda arvatust keerulisemaks. Kuidas teha seda nii, et laps ei libiseks käest maha ja saaks kiiresti rätikusse mähitud ning kuidas ise selle kõige juures kuivaks jääda? Piisavalt suurde ja praktilisse vannirätikusse võiks igal juhul panustada, sest see tasub end mitmeks aastaks ära. Ühest küljest on pehme ja mõnus rätik lapse ihule hell ja soe, teisalt on põnevad kapuutsiga vannilinad nii praktilised kui mängulised, pakkudes pisiperele ka mängulusti.

Beebi nahk saagu tõeliselt kuivaks!

Kuivata laps peale vannitamist hoolikalt, pöörates erilist tähelepanu voldivahedele. Sinna jäänud niiskus võib kergesti tekitada nahaärritust. Pea meeles, et beebit ei ole vaja tingimata pärast iga vannitamist kreemitada. Kõige olulisem on nahk korralikult kuivatada. Kui teie kodu on piisavalt soe, tasub pärast kuivaks saamist beebile ka õhuvanni teha – vabadus mähkmevabalt ja riieteta siputada meeldib pea igale pisikesele inimesele.