Kuidas valida lutipudelit?

27.12.2017
Kuidas valida lutipudelit?

On teada fakt, et rinnapiim on beebile parim võimalik toit ja rinnaga toitmine suurepärane viis beebi rahustamiseks ja lähedaseks suhtluseks. Paraku võib elus ette tulla olukordi, kus rinnaga toitmine pole lihtsalt võimalik või vajab laps lisaks rinnaga toitmisele ka lisatoitu. Sellistel juhtudel on emale-isale suur abi lutipudelist.

Lutipudel – abiline harvadel kordadel

Üldiselt on arstid seisukohal, et lutipudelit võiks kasutada tõesti vaid häda korral ja harva. Rinnalaps saab ruttu aru, et pudelist on piima kergem kätte saada ja nii võib tekkida oht, et ühel päeval otsustab teie väike tark beebi, et pudelist olekski alati mugavam ja lihtsam süüa. Kuigi kõik lapsed on erinevad, näitavad paljud uuringud, et regulaarne lutipudeli kasutamine rinnalaste puhul viib 1-3 kuu jooksul rinnast keeldumise ja imetamise lõppemiseni. Samas aga ei tohiks selliseid pöördeid juhtuda, kui mõnikord harva tekib vajadus beebile pudelist piima pakkuda – olgu selleks siis eelnevalt pumbatud rinnapiim või vajalik lisatoit

Kuidas leida sobiv lutipudel?

Lutipudeli ostmine võib olla keerulisem, kui see esmapilgul tundub. On beebisid, kellele sobivad erinevad lutipudelid, kuid on ka neid, kelle puhul peate proovima mitmeid erinevaid pudeleid ja lutte enne, kui leiate selle ühe ja sobiva. Igal emal ja isal ning kindlasti igal lapsel on pudelite osas oma eelistus. Valida võib nii lateksist kui silikoonist luttide, plastikust, klaasist ja roostevabast terasest pudelite, eri suuruste, kujude ja disainide vahel. Siin ei ole ühte selget seisukohta, millist pudelit eelistama peaks. Siiski tasub meeles pidada, et:

·         Lutipudeli suurus peaks vastama lapse toidu kogustele (mida väiksem laps, seda väiksem pudel).

·         Lutiava peab vastama lapse vanusele ja toidule (kas vedel või tahkem toit).

·         Koolikutevastased lutipudelid koos sobiva lutiosaga kindlustavad ühtlase piimavoolu ja takistavad liigse õhu neelamist, kuna beebi saab ise reguleerida piima voolamise kiirust ja nii ei ahmi laps koos piimaga sisse suurt kogust õhku.

·         Lutipudel vajab põhjalikku puhastamist pärast iga söögikorda. Seega on mõistlik valida võimalikult lihtsa lahendusega väheste detailidega pudel ning kasutada pudeli puhastamiseks spetsiaalset harja.

Klaasist, plastikust või roostevabast terasest pudel?

Esimesed lutipudelid, mida kasutama hakati, olid klaasist. Paraku oli neil mitmeid miinuseid – klaas võis kergelt puruneda ja pudelid ise olid laste jaoks rasked. Lapsevanemate rõõmuks saabusid mõni aeg hiljem müügile ka kerged plastikust lutipudelid, millel paraku õige pea avastati suur miinus. Nimelt leiti, et paljude plastikust pudelite koostises sisaldub ohtlik kemikaal bisfenool A ehk BPA. Euroopa Liidus kellati 2011. aastal BPA kasutamine lutipudelites, kuid alternatiive, mida selle asemel kasutatakse, on siiani veel suhteliselt vähe uuritud. Plastikpudelite kahjuks räägib ka nende lühike „eluiga“ ja seetõttu tuleb neid sagedamini uuendada. Plastikpudelite kõrval on klaaspudelid jäänud endiselt ohutuks, kuna neis ei sisaldu ohtlikke kemikaale. Lisaks on tootjad hakanud tähelepanu pöörama klaaspudelite purunemise probleemile ja nii on näiteks Taani firma Hevea tulnud välja maailmas üha enam populaarsust koguva lutipudeliga, mille ümber on naturaalsest kummist pall (vt siit). Seega on pudelit beebil väga mõnus, lihtne ja mugav käes hoida ning tõenäosus, et klaas puruneda võiks, on samuti väiksem.

Küllaltki uue nähtusena on turule tulnud ka roostevabast terasest pudelid. Näiteks firmalt Pura. Need on kerged, lihtsasti puhastatavad, ei purune ega sisalda ohtlike keemilisi ühendeid. Lisaboonusena hoiavad need vajadusel pudelis oleva vedeliku soojana ja näiteks suvel hoopis jahedana.

Lateksist või silikoonist lutt


Lutipudelite lutte valmistatakse nii lateksist kui silikoonist ja taas saab valikul määravaks beebi eelistus. Silikoonist valmistatakse läbipaistvaid lutte, mis on tugevad ja vastupidavad, kuid millest on hammastega võimalik pisikesi tükke välja hammustada. Seega tasub emal-isal, kelle beebil on juba esimesed hambad suus, jälgida, et lutipudeli lutt ikka terve ja korralik oleks ning vajadusel soetada uus lutt. Paljud beebid eelistavad pudeleid, mille otsas on lateksist lutt, kuna see on pehme ja liikuvam kui silikoonist lutt. Paraku on latekslutid just tänu pehmusele ja paindlikkusele vähem vastupidavad ja neid tuleb sagedamini uuendada. Lutipudelite lutid erinevad ka kuju poolest – on ümara otsa ja ortodontilise kujuga lutte. Samuti tasub jälgida, millise suurusega on pudeli lutiava (saadaval on 3 eri suurusega avasid).

Allikad:
https://www.momtricks.com/baby-bottles/
http://www.livestrong.com/article/183790-the-difference-between-latex-silicone-pacifiers/
http://tervis.postimees.ee/2810228/bpa-vaba-ei-pruugi-taehendada-ohutut
https://www.kliinik.ee/uudised/nadala_teema/aid-40337/hoolikalt-valitud-lutt-terviseprobleeme-ei-tekita