Kuidas tagada beebile rahulik uni?

01.11.2017
Kuidas tagada beebile rahulik uni?

Kõik lapsevanemad on näinud, kuidas vastsündinud beebid mähitakse sünnitusmajas esimese asjana tugevalt teki sisse. Sellel on mitu olulist põhjust. Esiteks aitab selline nö pambuks mähkimine hoida beebit soojas, kuid teisalt tagab see pisikesele inimesele vajaliku turvatunde. Lisaks on selline teguviis turvalisuse koha pealt kõige mõistlikum ja beebi enda refleksid ei sega ega ärata teda unest.

Beebi on alati soojas

Tekki mähitud või magamiskotis põõnav väike laps on alati kindlalt soojas. See on eriliselt oluline beebi esimestel elukuudel, mil tita termoregulatsioon ei ole veel täielikult välja arenenud ja tal võivad käed-jalad külmad olla. Magamiskotis või tekis on beebi käed ja jalad kindlalt soojas ja te ei pea pidevalt muretsema, kas lapsel on piisavalt soe magada. Olgu siinkohal öeldud, et optimaalne magamistoa temperatuur peaks olema umbes 19-20 kraadi.

Beebi tunneb end turvaliselt

Mida väiksem beebi, seda turvalisemalt ta end tunneb ja paremini magab, kui tekk on tihedalt ümber tema või on ta kompaktselt magamiskotis. Tõenäoliselt meenutab selline „kokkupakitud” tunne beebile kaitsvaid emakaseinu, mille vahel ta 9 kuud varjul oli. Iga laps on muidugi erinev, kuid suur osa beebidest armastab magades tunda just nn kookoni tunnet.

Magamiskott ja spetsiaalne magamistekk on beebi jaoks ohutud

Paljude arvestatavate Euroopa ja USA uuringutega on tõestatud, et imikut ei tohiks kõhuli magama panna, kuna äkksurmasündroom on seotud kõhuli magamisega. Beebile on magamiseks kõige parem asend just külili, kuna sel viisil valgub toit, mis pisikeste laste puhul kipub sageli nö üles tulema, suust välja ja oht, et beebi võiks lämbuda, on kõige väiksem.

Magamiskotis magab beebi küllili või sellili asendis ja puudub oht, et laps võiks pea kogemata teki sisse keerata ja lämbuda. Turvalisuse huvides on tähtis jälgida, et voodis ei oleks beebi lähedal patju, pehmeid mänguasju ja muid ohtlikke asju, mille vastu liikudes võib beebit ähvardada lämbumisoht. Samuti on teki valikul oluline jälgida, et laps ei kuumeneks selle all üle. Seda, kas kapsel on külm või soe, on kõige parem kontrollida last turjalt katsudes. Lapse normaalne kehatemperatuur kaenlaalt mõõdetuna on vahemikus 36,5º -37,5º.

Et beebi end ise ei ärataks

Vastusündinul esineb hulk erinevaid kaasasündinud reflekse, mis on lapse eluks vajalikud ja aitavad beebil ümbritseva eluga kohaneda. Küll aga võivad mõned neist refleksidest (näiteks ehmatusrefleks ehk Moro refleks) segada beebit uinumisel või äratada magusasti magava lapse unest. Ka sel puhul aitab hästi beebi mähkimine spetsiaalsesse tekki või magamiskotti, kuna kokku mässituna ei saa lapse käed ja jalad nii laia ruumi ulatuses kaasa liikuda ja beebil on võimalik rahulikult unetunde nautida. 

ämmaemand Kristi Rea