Kui beebi magab õues

06.09.2017
Kui beebi magab õues

Välismaalasi üllatab sageli eestlaste komme viia lapsed õue magama. Kuigi meie emade-isade jaoks on see normaalne, tekitab beebi õue magama panek siiski aeg-ajalt ka neis küsimusi. Beebide õues magamise teemat aitasid avada www.unekool.ee perenõustajad Õnne Liv Valberg ja Merit Lilleleht.

Põhjamaades on tavaks, et lapsed magavad tihti oma päevauned õues. Uuringutulemused näitavad, et välitingimustes on lastel päevaune kestvus pikem kui toas magades. Päevauned parandavad mälu ja õppimisvõimet ning vähendavad sattumist ohtlikesse olukordadesse.

Mis vanuses võib viia beebi õue magama?

Põhjamaades on tavaks, et beebid ja väikelapsed magavad ühe pika päevaune õues. Selle juures on oluliseks peetud nii värske õhu kui päikesevalguse mõju lapsele. Laps asetatakse magama kas vankrisse või kärusse samal ajal kui ülejäänud pereliikmed veedavad aega toas, õues tegutsedes või vankris/kärus magava lapsega jalutades. Tavapäraselt pannakse beebi õue magama kahenädalaselt ning võimalusel magab ta seal esimese kuni teise eluaastani. Alguses võiks väljas magamist harjutada 15 minuti kaupa. Suvel sündinud lapsed võib panna välja magama ka varem. 

Mida jälgida last õue tuttu viies?

Perenõuandlate ja lastearstide soovitused väljas magamise osas võivad olla erinevad, kuid üldiselt peetakse reegliks, et kui väljas on rohkem kui -10 C, peaks laps magama pigem toas. Soovitame, et kui väljas on enam kui -5 C, peaks last magamise ajal tihedamalt jälgima ning vajadusel väljast ära tooma. Lapsel peaks väljas magades vankril või kärul olema kaitsevõrk, mis takistab putukaid ja loomi vankrisse sisenemast. 

Reeglina peaks haige laps magama toas, kus ema ja isa saavad teda pidevalt jälgida ja vajadusel reageerida. Väikese nohu-köha korral võib värske õhk aga hoopis head teha. Igal juhul on mõistlik enne haige lapse õue magama panemist eelnevalt konsulteerida arstiga.

Kuidas last õue magama viies riietada?

See, kuidas last õue magama viies riietada, sõltub nii kohast, kus laps magab, aga ka konkreetse vanema eelistustest ja võimalustest. Vanematel on tegelikult raske hinnata, kui palju lapsed väljas magades riideid vajavad. Krõbedal talvepäeval ei pruugi ka magamiskotid ja lambanahk olla piisavalt tõhusad. Samas on kihiline riietumine kindlasti oluline. Tarkus tuleb pigem aja ja kogemustega. Selge on see, et magamise ajal peaks kontrollima lapse kaela, jalgu ja käsi, sest kui need on jahedad, võiks riideid juurde lisada. Samas tuleb jälgida, et beebi üle ei kuumeneks - kui näiteks kael on higine, võiks riideid seljas vähendada. 

Kuidas mõjutab õues uinumine unerutiine?

Lapsevanemate kogemused lapse õues magamise osas on pigem positiivsed - lapsed uinuvad paremini ja magavad nende sõnul üldjuhul kauem kui toas magades. Seega on täiesti mõistetav, et enamik lapsevanemaid viib oma pisikesed õue tuttu. Oluline on aga, et selline päevaune korraldus ka lapsevanematele endile tõesti sobiks. Kui magamise ja vankri või käru liigutamise - sõidutamise vahel on tekitatud tugev seos ning lapsevanem on kurnatud pidevast kiigutamisest või sõidutamisest (vastasel juhul ärkab laps üles), siis soovitame last harjutada magama toas. Uinumine peaks toimuma sarnaste unerituaalide abil nagu ka ööunne panekul, lihtsalt rituaalidele kuluv aeg võib olla lühem.

Kui laps magab päevauned mõnda aega toas, siis võib vajadusel uuesti lapse õue magama panna, kuid enam ei tohiks rakendada samasuguseid seoseid. Paljud lapsevanemad väidavad, et laps uinub kiiremini liikumisel - vankris sõidutamisel, kandelinas kandmisel, turvahällis kõigutades, autoga sõites jms. Sellisel juhul on tekkinud uneassotsiatsioon liikumisega ning võib olla, et liikumise või kiigutamise lõppedes ärkab laps uuesti üles. Laps peaks uinuma võimalikult väheliikuvas vankris ning lapsevanem peaks saama lapse magamise ajal samuti vajadusel hoopis puhata.

Unekoolis jagame nippi, et kui laps magab õues vankris, siis tehke koos üks paraja pikkusega rahulik jalutusring, seejärel parkige vanker rahulikku turvalisse kohta, sättige magamisasendisse ning laske lapsel iseseisvalt vankris uinuda. Kui laps vajab rahustamist, liigutage vankrit vaikselt küljelt-küljele. See säästab teid pikkadest kärurallidest ning ei tekita lapsele vale magamisassotsiatsiooni.