Kas Sinu lapsel on ohutu lutikett?

15.11.2017
Kas Sinu lapsel on ohutu lutikett?

Katsikule minnes võib sobiv kingitus tunduda lutikett. Seda just seetõttu, et täna on Eestis palju tegijaid, kellelt õnnestub hankida nö personaalne lutikett. Sageli ei oska aga kinkija mõelda sellele, kas lisaks ilusale välimusele on kingitus ka uue ilmakodaniku jaoks tõeliselt turvaline. 2015. a saatis tarbijakaitseamet laborisse testimiseks ühed tüüpilised e-poodidest leitavad käsitsi valmistatud lutiketid. Selgus, et need ei vasta nõuetele ja pole lastele ohutud. Kuigi tervisekaitseamet pole testinud kõiki müügil olevaid lutikette, on ometi mõned aspektid, mida tasub igal inimesel lutiketti soetades silmas pidada.

1. Lutiketi pikkus. Euroopas ei ole ühtset kehtivat normi lutiketi pikkusele, küll aga rõhutab standard, et keti pikkuse puhul tuleks jälgida, et see oleks täpselt nii pikk, et ulatuks täitma eesmärki ehk ulatuks lapsele suhu. Liiga pikk lutikett võib kogemata beebi kaela ümber kinni jääda ja last lämmatada.

2. Lutikett kui lelu. Üha enam saabub müügile lutikette, mis on kasutatavad kahel otstarbel – lutihoidjana ja lapse leluna. Ja mänguasjadele on teatavasti kehtestatud väga ranged turvanõuded. Need peavad olema valmistatud naturaalsetest materjalidest ega ei tohi sisaldada pisidetaile, mis võiksid kurku, ninna või kõrva minna ja lapse lämmatada. (Mänguasjade turvalisusest oleme kirjutanud blogis varem.)

3. Lutiketi kvaliteet. Hea lutikett on kvaliteetne. See ei lagune, kui laps ketti venitab, suhu paneb või maha viskab. Kvaliteetsed peavad olema ka kõik materjalid, mida lutiketi valmistamisel kasutatud on (muuhulgas liim, mida on kasutatud detailide kinnitamiseks). Keti küljes ei tohiks kasutada näiteks niklit sisaldavaid detaile, kuna kett puutub sageli lapse palja naha vastu (näiteks kuumal suvepäeval) ja võib seetõttu ärritust ja nahalöövet tekitada. Samuti peaksid keti küljes kasutatavad kaunistused ja muud vajalikud lisad (näiteks kinnitused) olema värvitud mürgivabade värvidega, kuna keti uus pisike omanik võib ka ketti ennast luti asemel maitsta. Kvaliteetne olgu ka keti kinnitus, et see tõesti oma funktsiooni täidaks.

4. Lutiketi puhastamine. Kuigi enamik vanemaid pöörab lapse luti ja lutipudeli steriliseerimisele suurt tähelepanu, unustatakse aeg-ajalt, et ka lutikett kogub pisikuid ja vajab puhtust. Väga lihtne on puhastada naturaalsest kangast lutiketti, mida võib kõrgel kuumusel pesta kartmata, et sellest eralduks kahjulikke aineid või et lutikett näeks pärast pesu inetu välja. Plastikust detailid vajavad suuremat hoolt ning nende kuumutamine ei pruugi olla lubatud. Nii, nagu lutt vajab aeg-ajalt välja vahetamist, võib seda vajada ka lutikett. Seda eriti juhul, kui laps kasutab lutti mitu aastat.

Turvalisi, testitud ja nõuetele vastavaid 100% orgaanilisest puuvillasest kangast valmistatud lutikette toodab näiteks Taani firma Hevea. Need on müügil ka
happybaby e-poes.

Kasutatud allikad:
https://www.kinderklipz.com/info/who-we-are/

http://www.emmedeklubi.ee/beebi/terviseamet-hoiatab-hoidu-sellistest-lutikettidest-5383/

https://www.thebump.com/a/pacifier-safety