Beebil tulevad hambad

16.08.2017
Beebil tulevad hambad

Beebi esimesed hambad võivad suhu ilmuda täiesti ootamatult, põhjustamata suurt valu või tõsiseid vaevuseid. Paraku võib minna ka teisiti. Paljude laste jaoks on hammaste tulek seotud piinava valu, sügelevate igemete ja kehva enesetundega. Kuidas vanemana ära tunda, et last vaevab just hammaste lõikumise valu ja mida saavad ema-isa lapse enesetunde parandamiseks ette võtta?

Hammaste tulek on pikk protsess, mis võib alata kolmandal elukuul ja kesta kolmanda eluaastani. Tavaliselt lõikuvad esimesed kikud (üldjuhul alumised lõikehambad) lapse suus neljanda ja seitsmenda elukuu vahel. Te võite lapse suhu piiluda ja püüda märgata valget täpikest, kuid enamasti annavad hammaste tulekust palju varem märku järgmised sümptomid:

·         Paistes ja tundlikud igemed

·         Ilastamine

·         Pidev vajadus midagi närida

·         Ärrituvus

·         Toidust keeldumine

·         Rahutu uni

·         Kõrvade, põskede nühkimine

Kõik need sümptomid muudavad beebi arusaadavalt rahutuks ja nõuavad lapsevanemalt palju meelerahu. 

Kuidas hammaste tuleku valu leevendada?

Tõenäoliselt avastab beebi õige pea, et kõige lihtsam viis valu ja igemete kihelemise leevendamiseks on oma pöidla või rusika närimine. Vastusurve igemest välja suruvale hambale aitab tõepoolest valu leevendada, kuid siinkohal tasub olla tähelepanelik – käputamiseas lapse käed ei pruugi alati olla puhtad ja nii võib suhu sattuda mustust ja pisikuid. Lisaks võib beebil käes olla pisemaid lelusid, mis koos käega suhu sattudes on kerged kurku minema.

Abi võib olla ka jahutavast igemegeelist, mis mõjub rahustavalt. Samas ei soovita osa lastearste beebile igemegeeli üldse suhu panna, kuna see mõjub tuimestavalt ehk võib kurgu ümbruse muuta tundetuks ja nõrgendada neelamisrefleksi.

Kõige ohutum on pakkuda beebile erinevaid närimislelusid. Neid on väikelapsel endal mugav pihus hoida ja need on piisavalt suured, et mitte kurku minna. Külmkapis seisnud jahe närimislelu leevendab tõhusalt beebi vaevuseid.

Öisel ajal on valu leevendamine keerulisem. Unine ja pahur väikelaps võib keelduda igasugustest leevendajatest. Sel juhul on suurimad abilised rahulik ja toetav lapsevanem, kes pakub beebile seda nii vajalikku lähedustunnet või lapse lemmikmänguasi, kes on vajadusel alati kohal.

Hammaste lõikumisega kaasneb oluline uus peatükk pere elus – igapäevane hambapesu. Loe lapse hammaste hooldusest siit!