Beebide masseerimine – mida sellest teadma peaks?

13.09.2017
Beebide masseerimine – mida sellest teadma peaks?

Beebide masseerimine on enamat kui lihtsalt rahustav tegevus. Millist positiivset mõju avaldab massaaž beebidele ja väikelastele ja kes ning kuidas peaks väikest last masseerima, räägib pereklubi Väike Päike beebide ja väikelaste „kekaõps“ ja massöör, kolme lapse ema Tiina-Mai Liiv.

Millal massaažiga alustada?

Beebile võivad lapsevanemad hakata massaaži tegema kohe pärast sündimist, sest massaaž sobib absoluutselt kõigile beebidele. Seda, et teadmised masseerimisest puuduvad, ei tasuks samuti karta, sest pai teha ja silitada oskame ju kõik ja alustuseks sellest täiesti piisab. Enneaegse beebi puhul tasub massaaži osas kindlasti kõigepealt konsulteerida lapse arstiga, sest iga laps on erinev. Professionaalse massööri juurde minemist võiks aga kõigi laste puhul kaaluma hakata alles pärast 1. kuu möödumist, kui selleks peaks tekkima konkreetne vajadus.

Millist positiivset mõju avaldab massaaž beebile?

Füüsiline ja meeldiv kontakt lapsevanema ja lapse vahel aitab kaasa kiindumuse tekkimisele, loob beebile selles suures ja tundmatus maailmas turvatunde, millega pannakse alus lapse tervislikumale, õnnelikumale ja rahulikumale elule. Puudutused ja silitused on beebidele sama vajalikud kui toit. Väikesed lapsed vajavad ja naudivad puudutusi. Seega on massaaži mõju beebile nii füsioloogiline kui ka emotsionaalne. Massaž stimuleerib vereringet, seedimist ja kesknärvisüsteemi, ergutab immuunsüsteemi, parandab lihaskoordinatsiooni ja naha seisundit, soodustab paranemist haigustest. Lisaks suurendab massaaž õnnehormoonide vabanemist, mis tekitavad heaolutunde ja mõjuvad valuvaigistina, tekitab kindlustunnet, suurendab usaldust ja emotsionaalset turvatunnet, tugevdab vanema ja lapse vahelist sidet. Kõike eelnevat arvesse võttes on massaaž suurepärane viis, millega tagada lapse rahulikum ja kvaliteetsem uni.

Kui sageli ja pikalt peaks pisikest last masseerima?

Kui massaažiks on eraldi näidustus ja neuroloog on lapse massööri juurde suunanud, tuleks massaažis käia 10-päevase kuurina. Seejärel tehakse väike paus ja lastakse tehtul mõjuda. Kui vastavat näidustust ei ole, piisab ka sellest, kui massööri juures käiakse korra nädalas. Samas ei ole siin rangeid reegleid ja kui emal-isal on võimalik last sagedamini massaaži viia, on ka see lubatud. 

Ühe seansi pikkus sõltub väga paljuski beebi tujust ja enesetundest. Üle 20 minuti pisikesed tavaliselt ei jaksa, sest nende jaoks on see üsna suur füüsiline koormus. Suurem laps aga tüdineb lihtsalt pikema aja jooksul ära. 

Kuidas leida beebile sobiv massöör ja aeg massaažiks?

Massööri valikul on olulisimaks kriteeriumiks beebi ja massööri omavaheline sobivus. Kui laps ikka iga kord nutab ja tegevust ei naudi, tuleb leida mõni teine spetsialist. Ka peaks proovima sättida söötmis- ja uneaegu, kuigi see alati ei õnnestu:) Beebimassaaž on täiesti eraldiseisev massaaži liik ja pelgalt klassikalise massaaži kursuse läbimisest siin ei piisa, sest beebide massaaži võtted on õrnemad, massaaž ise lühiajalisem ja hõlmab ka võimlemisharjutusi. 

Minu veendumus on, et võimalusel võiks imikut masseerida siiski lapsevanem. Massööri juurde minemist peaks kaaluma siis, kui selleks on mingid konkreetsed näidustused. Näiteks juhul, kui laps on üle- või alapinges, kasutab ainult üht kehapoolt või vajab abi tegevusmustrite kujunemisel (keeramine, roomamine jne).