Beebi ajab piima välja – mida peaks sellest teadma?

08.11.2017
Beebi ajab piima välja – mida peaks sellest teadma?

Arstide sõnul ajab pea iga teine beebi pärast söömist piima välja. Enamasti on tegu täiesti normaalse nähtusega, kuid on hea teada, miks see siiski juhtub ja millal on mõistlik arstiga konsulteerida.

Miks ajab laps piima välja?

Piima tagasiheide on normaalne protsess, mis võib esineda terve lapse esimese eluaasta, aga eriti esimeste elukuude jooksul. Põhjus, miks beebi pärast söömist piima välja ajab, on seotud tema arenguga. Nimelt ei ole lapse seedetrakt veel täielikult välja arenenud ja “klapp”, mis eraldab söögitoru ja magu, ei tööta veel nii, nagu peaks. Seetõttu on tavaline, et osa söödud piimast tuleb lapsel koos allaneelatud õhuga nö krooksudes välja. Toitmise käigus tasub jälgida, et laps ülearu palju ei sööks. Rinnaga toites on mõistlik lasta lapsel otsustada, kui kaua ta soovib rinna olla ja mitte iga hinna eest talle piima juurde anda. Pudelist piimasegu pakkudes tasub aga jälgida, et lapse makku satuks just nii palju piima, kui laps oma vanuse ja kaalu kohta vajab. Piima võib laps välja ajada nii vahetult pärast toitmist kui ka pikka aega pärast seda. Enamasti on välja tulnud piima kogused väikesed ega mõjuta lapse kaalu ja kasvamist.

Millal piima tagasiheide lõppeb?

Võib juhtuda, et beebi muutub enne piima välja tulekut veidi rahutuks, kuna teda vaevab ebamugavustunne. Seega on mõistlik oma pisikest abistada, võttes ta püstisesse asendisse oma rinnale või õla vastu, et laps saaks nö krooksud paremini väljutada. Tõenäoliselt on lohutav teada, et nii, nagu gaasivalud mööduvad ajaga, möödub ka toidu tagasiheide. Laps hakkab piima vähem välja ajama siis, kui ta suudab istuda, seista või olla poollamavas asendis.

Millal pöörduda arstile?

Kui piima tagasiheide tundub väga suur või tekib lapsel probleem kaalus juurde võtmisega, tuleks kindlasti pöörduda arstile. Samuti tasub spetsialistiga konsulteerida juhul, kui lapse teisel elupoolaastal ei ole probleem vähenenud. Võimalik, et laps ei talu piima või konkreetset piimasegu. Arst saab last, tema sündimist ja ema rasedust arvesse võttes öelda, kas tegu võib olla päriliku probleemi või lihtsalt mööduva etapiga.

Varuge lappe ja kannatust

Toidu tagasiheide on kõige ebamugavam tegelikult hoopis lapsevanemale, kes avastab ikka ja jälle oma õlalt kuivanud piimaplekke. Mõni kodune lapsevanem on beebi kasvamise perioodiks garderoobi jätnud vaid valitud riided, mille määrimisest ja pidevast pesemisest pole kahju. Happy Baby e-poes on müügil universaalsed KipKep Bib froteest lapikesed ja Snoodie sallid. Ema-isa õlale asetatud lapid jätavad vanemad piimast puhtaks ja sallid kaitsevad lapsi pideva niiske ja punetama kippuva lõuaaluse eest.


http://www.terviseuudised.ee/uudised/2015/06/10/lapse-toitmine-ja-piimasegud

https://www.babycentre.co.uk/x25005625/my-baby-often-brings-up-his-milk-can-i-do-anything-about-it

http://www.perekool.ee/artiklid/kkk/nadalavanusel-imikul-toidu-tagasiheide/

http://www.emmedeklubi.ee/beebi/koik-mida-sa-pead-teadma-piima-tagasiheitest-444/