Autosõit beebile turvaliseks

12.07.2017
Autosõit beebile turvaliseks

Autosõit, olgu see siis pikk või lühike, peab alati olema lapsele ohutu. Turvalisuse tagamiseks ei piisa üksnes hästi valitud turvavarustusest. Oluline on teada, kuidas vastavat turvavarustust kasutada ja kuidas kinnitada laps nii, et tal oleks tõeliselt turvaline ja mugav autos viibida.

Vali sobiv turvavarustus

Turvavarustuse valikul tuleb eelkõige lähtuda lapse vanusest, pikkusest ja kehakaalust. Turvahällide maailm pakub lõputult valikuid eri firmade, värvide, disainide ja lahenduste osas. Mõistlik on siiski valikul lähtuda turvatestide tulemustest ja hälli kinnitusvõimalustest, mis peavad sobituma just teie autoga. Kui teie autos on Euroopa normidele vastav turvavarustus, siis sobivad teile kõik müügil olevad turvahällid.

Millist turvatooli valida?

Ei lähe kaua aega, kui teie pisike hällilaps on kasvanud üle hälli äärte. Üldine reegel on, et turvahäll või –tool on lapsele väike, kui tema õlad on kõrgemal kui õlarihmade augud tooli seljatoes. Teisisõnu – nüüd tuleb edasi liikuda turvatoolide suunas. Turvatooli valides on mõistlik mõelda, kui sageli te last toolis sõidutama peate. Kui sõidate autoga pigem harva, on ehk mõistlik loobuda mõnest turvatooli mugavusvidinast ja sellega hinnas võita. Tooli valikul on võrdselt oluline nii see, et see vastaks lapse kaalule kui ka see, et laps tunneks end toolis mugavalt. Nii näiteks võib mõni laps lausa armastada turvatoole, kus on ees turvapadi, kui samal ajal tunnevad teised lapsed end selles toolis kokkusurutult ja ebamugavalt. Tasub juba poes katsetada, milline tool just teie lapsele kõige paremini sobib.

Korrektne kinnitus

Sarnaselt täiskasvanule peaks ka laps olema turvahällis või –toolis suuremate üleriieteta. Kui muretsete, et autos võib hakata külm, soetage lapsele autosõiduks ideaalne rakukoes tekk, mida on kerge kaasas kanda ja mille all ei kuumene laps üle. Kuid rihmad, millega laps kinnitatakse, peaksid igal juhul jooksma võimalikult keha lähedalt ja olema piisavalt pingul. Kuidas ma tean, kas on piisavalt pingul? Selleks on kaks lihtsat katset. Esimese katsena proovi, kas saad lapse õla juures istme turvavöö kokku näpistada. Kui suudad näpu vahele riiet haarata, pinguta turvavöösid, kuni need on tihedalt lapse vastas. Teise kahe sõrme katse jaoks haara autosse kinnitatud tooli põhjast ja seljatoest ning sakuta seda jõuliselt külgedele ja ette-taha. Kui iste liigub rohkem kui kahe sõrme jagu ükskõik millises suunas, kinnita iste tugevamini. Isofix-kinnituse puhul võib teise kahe sõrme katse põhimõtteliselt vahele jätta, aga ei ole keelatud südamerahustuseks proovida.

Kas näo või seljaga sõidusuunas?

Erinevad kokkupõrketestid, lihtsad füüsikareeglid ja statistika kinnitavad, et laps võiks kuni 15 elukuuni kindlasti sõita seljaga sõidusuunas. Võib tunduda, et see on laste suhtes ebaaus, kui meie ise saame aknast välja vaadata ja nemad mitte. Kuid paraku ei ole lapsed meie miniatuursed koopiad. Pisikese inimese pea on muu kehaga võrreldes ebaproportsionaalselt raske, lihased nõrgad, selgroog täiel määral välja arenemata ja reaktsioonikiirus … võiks öelda, et kohati lausa olematu. Õnnetuse korral paiskub laps peaga vastu auto sisustust, mis tähendab, et just pea ja kael saavad kõige tugevamalt kannatada. Selg sõidusuunas liikudes toimib aga turvaiste või turvahäll kaitsva kilbina ja võtab suurema osa löögist enda peale. Seega – kaunid vaated jäägu hilisemaks ajaks, turvalisus ennekõike!