Appi – hallitavad vannimänguasjad!

28.06.2017
Appi – hallitavad vannimänguasjad!

Minu kaheaastane istus parajasti puhtas vannivees ja tõstis oma kollase pardikese kahe käega üles, seda samal ajal vajutades. Pardi kõhu alt plartsatas vette ebamäärane tumedat värvi ollus. Katsetasin sama “trikki” teiste vannis hulpivate leludega ja kõigi nende seest lisandus vanni mustust juurde. Sel päeval ma taipasin – ka vannimänguasjad võivad hallitada! 

Kuidas aru saada, kas vannilelud hallitavad?

Üldjuhul tõstavad lapsevanemad pärast lapse vanniskäiku kõik lelud vannist välja ja nii kuivavad nende pealispinnad kenasti ära. Seega võib ammu kasutusel olev vannipart või purskkaev tunduda pealt vaadates täiesti ideaalses seisukorras. Paraku ei näe me mänguasjade sisse ja seega ei oska sageli kahtlustadagi, milline mustus nende sees võib olla. Eriliselt ettevaatlik tuleb olla mänguasjadega, mille sees (üldjuhul all) on auk. Vesi pääseb sel juhul lelu sisse ja isegi, kui olete pärast iga vanniskäiku vee mänguasjast välja pigistanud, jääb mänguasja sisepind siiski niiskeks ja sinna tekib paratamatult aja jooksul hallitus. Soovitus – enne, kui annate lelu taas lapsele mängimiseks, pigistage sinna mänguasja sisse veidi vett ja seejärel pigistage see taas välja. Kui mänguasjast lekib mustust, on selge, et kohtusite äsja hallitusega.

Miks on hallitus kahjulik?

Kokkupuude hallitusega kutsub esile allergiat või ülemiste hingamisteede allergia-taolisi sümptome. Tervisehädasid võivad põhjustada kõik hallitusseened, mida ruumiõhus esineb suures koguses. Mõni hallitusseen eritab ka mürgiseid toksiine, mis hingamisteede kaudu jõuavad verre. Võib tekkida väsimus, peavalu, pidev nohu ja köha, limaskestade ja naha ärritus, sageli kimbutavad viirusnakkused ja põletikud, mõnikord isegi astmahood. Hallituse mõju on küll igale inimesele individuaalne, kuid imikud ja lapsed on hallitusest eriliselt ohustatud. Tasub teada, et kolmandikul allergilistel lastel on allergia põhjuseks just hallitusseente eosed ruumiõhus.

 Kuidas vältida hallitust mänguasjade puhul?

Siin on tegelikult kaks head lahendust. Esiteks on mõistlik vannilelusid soetades jälgida, milline on nende lelude materjal ja konstruktsioon. Kummist mänguasjade puhul jälgige, et nende küljes ei oleks ühtegi ava, kust vesi saab mänguasja sisse sattuda. Kuna tänapäeval on müügil väga põnevaid lelusid ja alati ei saa vältida nende sisemuse märjaks saamist, tasub aeg-ajalt mänguasjade olukord kriitiliselt üle hinnata ja vajadusel hallitama läinud lelud lihtsalt välja vahetada. Muide – kui olete otsustanud mõne hallitama läinud vana kummilelu minema visata, lõigake see korra kääridega katki ja te saate täpselt aimu, kuivõrd kole võib ühe toreda mänguasja “siseelu” olla.

Happy Baby e-poes on müügil naturaalsest kummist suured ja toredad avadeta vannipardid ja puidust vahvad vannileluld, mille eluiga on tõeliselt pikk ja oht hallimata hakata on olematu. Samuti võib leida ka neid mänguasju, mis küll ühel hetkel tuleb ilmselt välja vahetada, kuid mis arendavad last ning toovad talle vannis palju rõõmu ja lusti.

Allikad:

https://blogs.babycenter.com/mom_stories/whats-the-black-stuff-in-your-squeeze-toys/

http://www.nokitse.ee/niiskus-hallitus/miks-on-hallituse-esinemine-majas-kahjulik

http://tarbija24.postimees.ee/1724033/tervist-kahjustavast-hallitusest-tuleb-kiiresti-vabaneda