7 suurepärast põhjust, miks on õues käimine hädavajalik

24.05.2017
7 suurepärast põhjust, miks on õues käimine hädavajalik

Mida soojemaks ja pikemaks päevad muutuvad, seda enam tahaksime kõik õues aega veeta. Igaüks teab, et värskes õhus viibimine on kasulik, kuid seame kodused ja töised toimetused väljas liikumisest ettepoole. Seega - pakkige lapsed riidesse ja lisage kasulik igapäevane õues viibimise rutiin varakult pere igapäevaellu, sest värske õhk teeb teie pisikesele rohkem head, kui ette kujutada oskate.

1. Värskes õhus päikese käes viibides saab nii lapsevanema kui lapse organism laetud D-vitamiiniga, mis hoiab korras närvid, naha, südame ja lihased, toetab organismi immuunsüsteemi jne. Võib öelda, et D-vitamiin on mõjutab meie organismi nohust kuni vähkkasvajateni.

2.  Värskes õhus viibimine suurendab tähelepanu ja keskendumisvõimet. Illinoisi ülikoolis läbiviidud uuring näitas, et hüperaktiivsete laste keskendumisvõime suurenes pärast 20 min kestvat jalutuskäiku pargis ja lapsed muutusid rahulikumaks.

3. Laps avastab maailma. Väikese lapse jaoks pole olemas põnevamat tegevust kui õues maailma avastamine. Tammetõrud, käbid, kivid, sipelgad, teod, linnud, loomad jpm – kõik see, mis täiskasvanu jaoks on niivõrd tavaline, on lapsele igal sammul uudne ja avastamislusti pakkuv.

4. Värske õhk toob magusama une. Uuringud tõestavad, et lapsed, kes on päeval viibinud õues, magavad öösiti paremini.

5. Viige laps loodusesse. Suurepärane pühapäeva veetmise viis on pakkida kõik vajalik kaasa ja suunduda perega loodusesse. Harvari ülikooli evolutsioonibioloog E.O Wilson leiab, et inimestel on psühholoogiline vajadus roheluse järele, sest oleme sellest keskkonnast algselt välja kasvanud. Seega – kontakt loodusega on meie põhivajadus ja mõjub vaimsele tervisele hästi.

6. Looduses viibimine on lapse aju ja mõistust arendav. Laps õpib märkama ja mõistma eluslooduse seoseid ja toimimist. Tal on võimalus katsuda, nuusutada ja vaadata. See on hoopis teine maailm kui telerist loodussaateid vaadates avaneb.

7. Mida rohkem on laps õues, seda tervem ta on. On selge, et värskes õhus hävivad erinevad viirused kiiremini ja tõenäosus, et laps haigestub, on oluliselt väiksem kui pidevalt toas viibides. Õues viibimine tugevdab lapse immuunsüsteemi ja üldist heaolu. Ega ilmaasjata pole paljudes Euroopa riikides sisse seatud nn õue- ja looduslasteaiad, kus lapsed viibivad igasuguse ilmaga suure osa päevast väljas.

 

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1477238/A-daily-dose-of-fresh-air-helps-babies-to-sleep-longer-at-night.html

http://www.itk.ee/uudised/koik-uudised/2015/6/paike-annab-elujou-d-vitamiini-uledoosi-on-peaaegu-voimatu-saavutada

http://www.kumon.co.uk/blog/why-fresh-air-is-important-for-children/